Başlangıç > Windows Server 2003 > DHCP Server Kurulumu ve Konfugürasyonu

DHCP Server Kurulumu ve Konfugürasyonu


DHCP(İngilizce Dynamic Host Configuration Protocol, yani Dinamik İstemci Ayarlama Protokolü), bir TCP/IP ağındaki makinelere IP adresi, ağ geçidi veya DNS sunucusu gibi ayarların otomatik olarak yapılması için kullanılır. Günümüzde neredeyse tüm ev ve halka açık ağlarda kullanılmaktadır, ofis veya daha kontrollü bir bağlantı sağlanan yerlerde ise statik IP adresi tercih edilir. 
Windows 2003 Serverda DHCP Kurulumu ve Yapılandırması
Kurulum ingilizce windows esas alınarak anlatıcam sizlere.Elimden geldiğincede türkçe karşılıklarını vermeye çalışacağım.

Öncelikle DHCP servisini kuralım ilk olarak control panel(denetim masası)’i açıyoruz.Oradan Add or Remove Programs ( Program Ekle/Kaldır ) seçeneğini seçip windows component ( windows bileşenleri) sekmesini seçiyoruz.

Açılan yeni kutuda Network Compenents ( Network Bileşenleri )’ni seçerek oradan Dinamic Host Confirigation Protokol – DHCP’yi seçerek.Gerekli yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlıyoruz.

DHCP kurulumunu tamamladıktan sonra  administrative tools’dan DHCP yazan yere tıklıyoruz.

Ardından dhcp management bölümümüz açılıyor. Bilgisayarıma  dhcpserver gibi çok orijinal bir isim vermemden ötürü en üstte server adı olarak dhcpserver gözüküyor. Siz mesela bilgisayarınıza Mahmut ismini verirseniz server isminiz Mahmut olacak.
Şimdi yeni bir scope oluşturalım. Scope konusunu ileride ayrıntılı olarak anlatacağım. Scope en kaba tabirle dağıtılacak ip havuzunun ve özelliklerinin saklandığı kısımdır.
Yeni bir scope oluşturmak için server isminin üzerinde sağ tıklayıp New Scope diyoruz.
Gelen Hoş geldin ekranında next’e tıkladıktan sonra;
Scope’umuza Name kısmından isim veriyoruz. Eğer istersek Description bölümüne açıklama ekliyoruz. Eğer birden fazla scope ekleyecekseniz “bu neydi yahu” dememek için açıklama eklemek faydalı olacaktır. Next diyerek diğer scope oluşumuna devam ediyoruz.
Bu pencerede dağıtacağımız ip’lerin başlangıç ve bitiş noktalarını belirtiyoruz.
Start Ip Adress: Hangi ip adresinden başlayacağını
End Ip Address: ise hangi ip’ye kadar ip adresi dağıtacağını belirtiyor.
Ben 192.168.0.1 ve 192.168.0.100 arasında 100 client a ip dağıtabilecek bir aralık verdim.
Length kısmı ise subnet maksimizin bit uzunluğudur. 24 bitlik bir subnet mask C classtır ve 255.255.255.0 değerini alır. İp’miz C class bir ip olduğundan ötürü bu kısımı bu şekilde belirtiyoruz.
Next’e tıklayarak diğer ekrana geçiyoruz.
Exclusion bölümü dağıtılacak ip sınırları içerisinde değişmemesini istediğimiz ip’leri ekleyebileceğimiz bölümdür. Biz 192.168.0.1 ile 192.168.0.100 arasında bir ip dağıtımı yaptığımız için exclution bölümüne örnek olarak 192.168.0.101 ip’si eklenemez. Çünkü bu ip, Scope’umuzun atayacağı ip sınırları dışındadır.
Peki bu kısma hangi ip’leri verebiliriz? Eğer belirlediğimiz ip sınırlarının içerisinde herhangi bir servera ait ip numarası varsa serverların ip’lerini kesinlikle exclusions içerisinde belirtmeliyiz. Tabii unutmadan buraya kendi ip’mizi de vermeliyiz. Aksi takdirde değişen iplerden ötürü serverlarımız ulaşılamaz konumlarda olur.
Ben geçen derste kurduğumuz dns serverın ip’leri (192.168.0.1 ile 192.168.0.3) ile dhcp servera atamış olduğum ip değeri olan 192.168.0.2 ip’sini verdim. Her ihtimale karşı .4 uzantılı ip’yi de listeye ekleyerek 192.168.0.1 ile 192.168.0.4 ip lerini başlangıç ve bitiş noktası olarak belirleyip add’e bastım.
Yani dhcp server kendi scope sınırları içerisinde olmasına rağmen bu ip’leri başka hiçbir bilgisayara vermeyecek.
Next diyerek diğer ekrana geçelim…
Lease Duration kiralama süresi demektir. Aslında clientler kendilerine bir ip atandığı zaman ip adresini kiralamış olurlar. Limited to: kısmından belirlenen sürenin %50’lik zamanı dolduğunda clientlar, dhcp serverdan sürenin uzaması için istekte bulunur. Eğer cevap alamazsa %87.5 luk zamanı dolunca isteğini yineler. Bu iki istekten birine cevap aldığı zaman ip’sinin süresi ilk haline gelir. Eğer cevap alamazsa kendisini apipa durumuna geçirir. Default olarak belirlenen kira süre 8 gündür. Biz de kendimize göre bir zaman belirledikten sonra next’e tıklayalım.
DHCP serverlar sadece clientlara ip dağıtmaz. Varsa DNS bilgileri, WINS bilgileri,Router bilgileri gibi ayarların dağıtılmasını da sağlar. Eğer bu ayarları yapmak istiyorsak Yes, I want to configure these options now’a , bu ayarları şimdi yapılandırmak istemiyorsak No, I will configure these options later’a tıklıyoruz.
Ben sadece DNS bilgilerini eklemek istediğim için Yes olan şıkkı işaretliyorum. Unutmayalım ki burada sonradan değiştiremeyeceğiz ya da ekleyemeyeceğimiz hiçbir ayar yok.
Default gateway ayarını yapılandırabileceğimiz bir pencere karşımıza geliyor. Büyük networklarda networkları segmentlere ayırıp daha hızlı çalışması için routerlar konulur. Farklı segmentlere ip adresi dağıtabilmemiz için default gateway adresini yazmamız gerekir. Biz şimdilik küçük çapta, router bulunmayan bir networkte dhcp server kurduğumuzu varsayarak bu kısmı boş bırakıyoruz.
Geçen ders DNS server kurulumunu anlatığımdan ötürü kurduğumuz server boşa gitmesin diye buraya dns bilgilerini giriyoruz.
Parent domain kısmına oluşturmuş olduğumuz domain adını,
Server Name kısmına dns kurulu olan serverın bilgisayar adını
Ip address kısmına da DNS’imizin kurulu olduğu serverın ip sini yazıp add dedikten sonra next’e tıklıyoruz.
Evet şimdi de karşımıza WINS ayarlarının girilebileceği bir pencere geldi. Xp ve server 2000 den önceki bilgisayarlar host çözümlemede DNS yerine WINS server kullanırlar. Bizim WINS serverımız olmadığı için boş bırakıyoruz. Eğer WINS server kurulu ise DNS ayarlarının yapılmasıyla aynı mantıkta server name ve Ip address kısmını dolduruyoruz. Ve next diyoruz.
Bize scope’umuzu şimdi aktif etmek isteyip istemediğimiz soruluyor.
Yes, i want to activate this scope now diyerek scope’umuzun şimdi aktif olmasını sağlayabiliriz.
Next/finish diyerek yeni bir scope, yani ip dağıtım havuzu oluşturmuş oluyoruz.
Umarım faydalı bir makale olmuştur
Reklamlar
Kategoriler:Windows Server 2003
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: